Alyvos specifikacija, tepimo standartas

ISO (Tarptautinė standartizacijos organizacija) yra pasaulinė nacionalinių standartų įstaigų (ISO narių) federacija. Tarptautinių standartų rengimas paprastai atliekamas per ISO techninius komitetus. Kiekviena institucija narė, besidominti tema, kuriai sudarytas techninis komitetas, turi teisę būti atstovaujama tame komitete. Darbe taip pat dalyvauja vyriausybinės ir nevyriausybinės tarptautinės organizacijos, bendradarbiaudamos su ISO. ISO glaudžiai bendradarbiauja su Tarptautine elektrotechnikos komisija (IEC) visais elektrotechninės standartizacijos klausimais.
Procedūros, naudojamos kuriant šį dokumentą ir tolesnei jo priežiūrai, aprašytos ISO/IEC direktyvų 1 dalyje. Visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į skirtingus patvirtinimo kriterijus, reikalingus įvairių tipų ISO dokumentams. Šis dokumentas buvo parengtas pagal ISO/IEC direktyvų 2 dalies redakcines taisykles

Alyva pagal DIN standartą
Alyva pagal DIN standartą

ISO standarto staklių alyva

Hidraulinės alyvos neturi vienodos kokybės ir klampumo klasifikacijų. Praktiškai kiekvienas hidraulinių sistemų ir įrangos gamintojas nustato specialius reikalavimus alyvai. Labiausiai paplitę standartai yra DIN ir ISO VG (klampumo laipsnis).
Dažniausios yra šios:
DIN 51524 HVLP – tepalai turi priedų, apsaugančių nuo korozijos, oksidacijos ir susidėvėjimo, taip pat priedų, didinančių jų klampumo indeksą (VI >140, slėgis >100 barų). Jie skirti universaliam naudojimui, tačiau didžiausias pranašumas suteikiamas naudojant išorinėse hidraulinėse sistemose.
DIN 51524 HLP – tepalai turi priedų nuo korozijos, oksidacijos ir susidėvėjimo (VI >80-100, slėgis >100bar). Jie skirti universaliam naudojimui ir rekomenduojami naudoti vidinėse hidraulinėse sistemose.
DIN 51524 HL ‒ tepalai turi priedų, apsaugančių nuo korozijos ir oksidacijos (VG >80-100, slėgis >100bar). Jas rekomenduojama naudoti žemo slėgio vidinėse hidraulinėse sistemose.

Alyvos cheminės sudėties standarto žymėjimas
Alyvos cheminės sudėties standarto žymėjimas

Alyvų specifikacijos pramonei

Atkreipiamas dėmesys į galimybę, kad kai kurie šio dokumento elementai gali būti patento teisių objektas. ISO neprisiima atsakomybės už bet kurios ar visų tokių patentų teisių nustatymą. Išsami informacija apie visas patentų teises, nustatytas rengiant dokumentą, bus pateikta įvade ir (arba) gautų patentų deklaracijų ISO sąraše.
Bet koks šiame dokumente naudojamas prekės pavadinimas yra informacija, skirta vartotojų patogumui ir nėra patvirtinimas.
Savanoriško standartų pobūdžio paaiškinimą, ISO specifinių terminų ir posakių, susijusių su atitikties vertinimu, reikšmę, taip pat informacijos apie ISO laikymąsi Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) principų techniniuose prekybos barjeruose (TBT)
Šį dokumentą parengė Techninis komitetas ISO/TC 28, Nafta ir susiję produktai, degalai ir tepalai iš natūralių arba sintetinių šaltinių, SC 4 pakomitetis, Klasifikacijos ir specifikacijos.
Šis antrasis leidimas panaikina ir pakeičia pirmąjį leidimą (ISO 12924:2010), kuris buvo techniškai pataisytas. Į jį taip pat įtraukta techninė pataisa ISO 12924:2010/Cor 1:2012.

ISO 6743-9 standarto alyva

Toliau pateikti dokumentai tekste minimi taip, kad dalis arba visas jų turinys atitinka šio dokumento reikalavimus. Nuorodoms su data taikoma tik nurodytas leidimas. Nuorodoms be datos taikomas naujausias nurodyto dokumento leidimas (įskaitant visus pakeitimus).
ISO 2137, Naftos produktai ir tepalai. Tepalų ir petrolatumo kūgio prasiskverbimo nustatymas
ISO 4259-2, Nafta ir susiję produktai. Matavimo metodų ir rezultatų tikslumas. 2 dalis. Tikslumo duomenų, susijusių su bandymo metodais, aiškinimas ir taikymas
ISO 6341, Vandens kokybė. Daphnia magna Straus (Cladocera, Crustacea) mobilumo slopinimo nustatymas. Ūmaus toksiškumo bandymas
ISO 6743-9. Tepalai, pramoninės alyvos ir susiję produktai (L klasė). Klasifikacija. 9 dalis. X šeima (tepalai)
ISO 7120, Naftos produktai ir tepalai. Naftos alyvos ir kiti skysčiai. Apsaugos nuo rūdžių charakteristikų esant vandeniui nustatymas
ISO 7346-1, Vandens kokybė. Medžiagų ūmaus mirtino toksiškumo gėlavandenėms žuvims nustatymas [Brachydanio rerio Hamilton-Buchanan (Teleostei, Cyprinidae)]. 1 dalis. Statinis metodas
ISO 8692, Vandens kokybė. Gėlo vandens dumblių augimo slopinimo bandymas su vienaląsčiais žaliais dumbliais
ISO 9439, Vandens kokybė. Organinių junginių galutinio aerobinio biologinio skaidumo vandeninėje terpėje įvertinimas. Anglies dioksido išsiskyrimo bandymas
ISO 10253, Vandens kokybė. Jūrinių dumblių augimo slopinimo bandymas su Skeletonema sp. ir Phaeodactylum tricornutum
ISO 11007-1. Naftos produktai ir tepalai. Tepalų apsaugos nuo rūdžių charakteristikų nustatymas. 1 dalis. Dinaminės drėgnos sąlygos
ISO 11009, Naftos produktai ir tepalai. Tepalų vandens išplovimo charakteristikų nustatymas
ISO 13737, Naftos produktai ir tepalai. Tepalų žemos temperatūros kūgio prasiskverbimo nustatymas
ISO 14593, Vandens kokybė. Organinių junginių galutinio aerobinio biologinio skaidumo vandeninėje terpėje įvertinimas. Neorganinės anglies analizės metodas sandariuose induose (CO2 viršutinės erdvės bandymas)
ISO 14669, Vandens kokybė. Ūmaus mirtino toksiškumo jūriniams ropiniams (Copepoda, Crustacea) nustatymas
ISO 23572, Naftos produktai. Tepaliniai tepalai. Tepalų mėginių ėmimas
EN 16807, Skystieji naftos produktai. Biologiniai tepalai. Biotepalų ir biologinių tepalų kriterijai ir reikalavimai
EN 17181, Tepalai. Visiškai paruoštų tepalų aerobinio biologinio skilimo vandeniniame tirpale nustatymas. Bandymo metodas, pagrįstas CO2 gamyba