Aerozolinės metalų tempimo / formavimo alyvos

Gilus tempimas yra metalo formavimo procesas, skirtas sukurti besiūles lakštinio metalo dalis, kurios yra uždarytos viename gale ir kurių gylis didesnis nei jų spindulys. Giliai ištrauktos dalys įgyja savo formą įtraukiant metalą į ertmę, o ne ištempdamos ar plonindamos štampą, todėl pradinis lakšto storis iš esmės išlieka toks pat nuo pradžios iki pabaigos. Giliai nubrėžtą dalį galima atpažinti pagal jos gylį ir lygius, spinduliuotus kampus. Pavyzdžiai – nuo skardinių, puodų, statinių ir suslėgtų dujų balionų iki kilpų, kriauklių ir automobilių kėbulo plokščių.
Paprastas dalis galima ištempti iki galutinės formos vienu žingsniu, o sudėtingoms formoms, įskaitant ypač gilias dalis, gali prireikti kelių veiksmų. Gilus tempimas paprastai naudojamas kartu su kitais metodais, tokiais kaip blankavimas ir pradūrimas, kad būtų sukurtas gatavas produktas. Kai kuriais atvejais visus veiksmus galima atlikti vienu paspaudimu. Šiam procesui naudojama speciali gilaus tempimo alyva Deep Drawing Oil.

Gilaus tempimo alyva Deep Draw Oil

Gilus tempimas geriausiai veikia su kaliaisiais metalais. Apskritai, bet koks metalas, kurį galima šaltai valcuoti į lakštą, turėtų būti pakankamai plastiškas, kad jį būtų galima giliai tempti, tačiau gali reikėti atsižvelgti ir į medžiagos savybes, pvz., kietėjimą darbe ar anizotropiją. Tinkamos medžiagos yra aliuminio lydiniai, žalvaris, varis ir vario lydiniai, titanas, šaltai valcuotas mažai anglies turintis lakštinis plienas ir kai kurie nerūdijantys plienai.
Idealios giluminio piešimo formos yra stačiakampiai ir ašies simetriškos struktūros, pvz., cilindrai ar pusrutuliai, tačiau procesas gali apdoroti ir sudėtingesnes formas.
Priklausomai nuo gaminamos formos, įrankių ir sąrankos sąnaudos gali labai skirtis. Paprastų formų išlaidos gali būti mažesnės nei kitų procesų, tačiau didėjant sudėtingumui, išlaidos didėja. Kai kuriais atvejais šias išlaidas gali kompensuoti minimali giluminio traukimo prastovos trukmė, maža priežiūra ir mažesni techniniai darbo reikalavimai per visą gaminio naudojimo laiką.

Alternatyvūs formavimo procesai ir jų tepimas

Tam tikrais atvejais panašiems rezultatams pasiekti gali būti naudojami kiti procesai. Šie procesai apima:
Hidroformavimas: pažangus lakštų ir vamzdžių formavimo procesas, kurio metu naudojamas hidraulinis slėgis, o ne fiksuotas perforatorius, kad būtų suformuotos geometrijos, netinkamos giliam tempimui, įskaitant įpjovas ar iškilusias formas.
Sukimas: procesas, tinkamas kai kurioms ašies simetriškoms dalims, kurios metu besisukantis ruošinys deformuojamas prieš formos, koncentrinį, besisukantį įtvarą. Įrankių sąnaudos paprastai yra mažesnės nei giluminio braižymo, tačiau ciklo laikas yra ilgesnis ir nustatymui gali prireikti labiau kvalifikuoto staklių programuotojo.
Jungtinė gamyba: prototipų kūrimui arba nedideliems gamybos etapams dalys gali būti gaminamos iš kelių lakštų suvirinant ar kitais sujungimo procesais. Daugeliu atvejų gamyba yra tinkama tik tada, kai gamybos apimtis nėra pakankamai didelė, kad pateisintų specialių įrankių kainą.

Rūšis Klampumas prie 40ºC, mm2 /s Spalva Pagrindas Panaudojimas, savybės
 

Molyduval

Moralub TZL Spray

 

5 – 10

Skaidri

Sint

PAO

Tempimo formavimo alyvos pagrindo aerozoliai.

Metalų formavimui skirtas pilnai sintetinis žemo klampumo lenkimo alyvos pagrindo aerozolis. Saugo apdirbamą paviršių nuo įbrėžimų ir įtrūkimu, o įrankius, valcus nuo dėvėjimosi. Tinka nerūdijančio, rūgštims atsparaus plieno, aliuminio lakštų formavimui tempimu, lenkimu, perforavimui.

Skardos lenkimo staklių nugaruojanti alyva

Giluminiam tempimui naudojami braižymo junginiai yra žinomi kaip ribiniai tepalai. Įrankių ir lakštinio metalo paviršiai suspaudžiami taip stipriai, kad išspaudžiamas skystis ir lieka tik labai plona adsorbuota plėvelė. Ši plėvelė sudaro “ribą”, užkertant kelią tiesioginiam metalo ir metalo kontaktui esant aukštam slėgiui ir temperatūrai, susidariusiam gilaus tempimo operacijos metu. Tinkamas tepimas apsaugo nuo trinties, dėl kurios įkaista ir galiausiai gali sugesti tepalas.
Priklausomai nuo konkretaus tempimo gylio, naudojami įvairių tipų tempimo tepalai. Paprastai giluminio tempimo tepalo efektyvumas priklauso nuo jo gebėjimo suformuoti pakankamai tvirtą ir riebią adsorbuotą plėvelę ant tempiamo metalo paviršiaus.

Naudojami trijų tipų tempimo tepalai:

Tempimo alyva. Tempimo aliejai sudaro adsorbuotą plėvelę ir yra lengvos arba tirpios alyvos, tokios kaip paprastas mineralinis aliejus arba tirpaus aliejaus ir muilo emulsijos, arba sunkiųjų aliejų, riebalų ir riebalų, tokių kaip lajaus arba taukų aliejus, pavidalu.
Emulsijos. Vandeniniai neriebių tepalų tirpalai, kuriuose yra šiek tiek suspenduotų kietųjų medžiagų, vadinami emulsijomis. Šie tepalai nėra plačiai naudojami giluminiam tempimui, nes juose yra mažai aliejaus arba jo nėra.
Tepalai, kurių sudėtyje yra ir aliejaus, ir kietų medžiagų. Šiuose tepaluose, kuriuose yra stiprus tempimas, yra aliejinių komponentų, kurie mažina trintį ir šilumą. Alyvos ir kietųjų dalelių derinys užtikrina pakankamą sutepimą sunkiems tempimo darbams, pvz., giluminiam tempimui

Emulsija metalo formavimui

Rekomendacijų dėl ritininės formos įrankių techninės priežiūros teikimą apsunkina tai, kad kiekvienas įrankių rinkinys yra skirtas tam tikram profiliui. Projektuodamas ritininio formavimo liniją, mašinos gamintojas atsižvelgia į tai, kas bus suformuota – kokia forma bus suformuota, iš kokios medžiagos ji bus gaminama, medžiagos takumo riba ir pailgėjimas, bendri lenkimo laipsniai. dalys ir tolerancijos, kurios turi būti taikomos tai daliai. Tada jie svarsto, ar dalis bus nupjauta iš anksto, ar vėliau. Tai yra keletas aspektų, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis įrankių medžiagą.